Choď na obsah Choď na menu
 


Pestúnstvo

Čo je pestúnska rodina?

Popri útulkoch je žiaduce vybudovať sieť pestúnskych rodín, ktoré budú pomáhať poskytovať pomoc a dočasný domov pre zvieratá, ktoré nedostali miesto v útulku s kapacitných dôvodov, alebo vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Pestúnske rodiny tvoria podporný systém útulkov a organizácii zameraných na ochranu zvierat. Ich hlavnou úlohou je poskytnúť dočasný domov opustenému zvieratku, na časovo ohraničené obdobie – nestávajú majiteľmi zvieratka, ani jeho trvalými opatrovníkmi. Poskytnú mu dočasné útočište a pripravia ho na prechod do trvalej rodiny.

Čo je náplňou práce pestúnov?

Pestúni majú za úlohu postarať sa v domácom prostredí o zvieratko, ktoré potrebuje súrne pomoc. To znamená, že zvieratko žije u nich doma, pestúni ho venčia, kŕmia a ošetrujú podľa jeho individuálnych potrieb. Jednoducho mu poskytnú „prvú pomoc“ a domáce zázemie. Veterinárne ošetrenie, potreby na starostlivosť ako aj krmivo zabezpečíme my.

Aké zvieratá vyžadujú pomoc pestúnskej rodiny?

Ide hlavne o zvieratá, ktoré sa nedostanú do útulku (napr. útulok v danej lokalite neexistuje, alebo je plný a nemôže prevziať ďalšie zviera), alebo ide o zvieratá v rehabilitácii, ktoré potrebujú individuálnu starostlivosť, aká sa im nedá poskytnúť v útulku, šteniatka a pod.

Aká rodina je vhodná pre pestúnstvo?

Pestúnskou rodinou sa môže stať akákoľvek rodina, pokiaľ súhlasia všetci členovia, alebo aj jednotlivec (pestún musí mať nad 18 rokov !) a pokiaľ sú splnené podmienky na chov zvieraťa (priestorové, časové, osobné…). Pestúnstvo je vhodné aj ako „vyskúšanie si“ života so zvieratkom predtým ako sa rodina/jednotlivec rozhodne mať „to vlastné“. Zviera v pestúnskej rodine je kratšie obdobie (týždeň, mesiac) ako to, ktoré si pestúni vyberú na celý život (približne u psov 15 rokov, u mačiek 12). Výhodou je pestúnstvom ukázať deťom, ktoré túžia po zvieratku, že to nie je len hra, ale aj zodpovednosť, že zviera má svoje dobré aj zlé dni, svoje potreby. Mladí ľudia sa učia samostatnosti, zodpovednosti za živého tvora.
Ak máte záujem pomôcť kontaktujte nás: 0902 602 331 alebo slobodazvierat@gmail.com

 
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< september / 2019 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 18192
Mesiac: 555
Deň: 7